inkjet.com.tr 'den satın alınan ÜRÜNLERLE ilgili iade şartları nelerdir?

  • Tarih |

inkjet.com.tr üzerinden yapılan Satışlar, "Uzaktan Satışlar" sınıfına girer ve "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" ile "Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği" nin hükümlerine tabidir. Satın alınan ürünlerin iade edilmesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin Kapsamında değerlendirilmelidir.

İade işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi, kargo paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun da ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan iade etmelidir edildiği anda kargo Yetkilisi nezdinde gönderiyi kontrol etmeli teslim kendisine ya açılması. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından Ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepleri kabul edilmeyecektir.

Cayma Hakkının Kullanılması
Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 'ne göre, müşteri, "7 gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir gün teslim aldığı tarihten itibaren Ürünü." (Madde 8). Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 7 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

Cayma hakkından faydalanabilmek için;
- İadenin, satın alınan ürün tahrip edilmeden, bozulmadan teslim tarihinden itibaren 7 günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.
- Müşteri, ürünü göndermeden önce iletişim linkindeki ürün iade / değişim formunu doldurarak iade başvurusunda bulunmalıdır.
- Haktan faydalanmak için, satın alınan Ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.
- Müşteri, ürünü kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.
- Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.
- Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimalı olan mallarda cayma hakkı sözkonusu değildir
- Ayıplı Malın İadesi: Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'a göre, "Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren, ayıplı mal olarak Mallar kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir. "(Madde 4).

Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;
- Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.
- Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.
- Müşteri, ürünü göndermeden önce, İade Formu 'nu doldurarak başvuruda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.
- Ayıplı Mal bildiriminde, servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

  • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan (iç çamaşırı, mayo, kozmetik, kulaklık vb) ürünler  iade alınamamaktadır.
  • Her türlü yazılım ve programlar
  • DVD, VCD, CD ve kasetler
  • Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)
  •  


- İade Süresi: inkjet.com.tr yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren gün içinde iade eder.

inkjet.com.tr 'den satın aldığım ürünü iade etmek için nelere dikkat etmeliyim?
Sitemizden almış olduğunuz ürünü, iade şartlarımıza uygun bir şekilde iade edebilmek için şu noktalara dikkat etmelisiniz;

- Ürünü iade etmek istiyorsanız, 7 gün içerisinde işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Ayıplı mal söz konusu ise, 1 ay içerisinde, sorunu bildirmelisiniz.
- Ürünü göndermeden önce, İade Formu 'nu doldurarak iade başvurusunda bulunmalı, başvurunuz için tarafımızdan onay almadan ürünü göndermemelisiniz.
- Ürünü gönderirken, ürünle birlikte tarafınıza Ulaşan bütün aksesuarları, faturanızı, iade işlemiyle ilgili Başvurunuzu ya da, iade formunun print edilmiş halini eksiksiz olarak ürünle birlikte göndermelisiniz.

İade işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, sipariş için yapmış olduğum ödeme ne kadar zaman içerisinde iade edilir?
inkjet.com.tr yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde iade eder.

İade işlemlerinde, kargo ücreti kime aittir?
Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler ve ayıplı ürünler için kargo masrafı inkjet.com.tr'ye aittir