Makaleler » Ürünler Hakkında » inkjet Bitmeyen Kartuşlu Yazıcılarda Kurulumu ve Kullanımı 2017 Modeller için

Günümüzde yazıcı seçimi önem taşımaktadır. Birçok inkjet yazıcı ilk alırken fiyatları düşük gibi görünse de ilerde sarf malzeme almaya kalktığında yazıcı fiyatına denk gelmektedir. Daha kaliteli ve sarf malzemesi daha ekonomik modeller seçtiğimizde ise inkjet yazıcının fiyatı diğerlerine kıyasla yüksek gelmektedir. Bu nedenle birçok bilgisayar kullanıcısı inkjet Bitmeyen Kartuş olarak adlandırılan sistemleri tercih etmektedir. Bunları tercih etmelerindeki neden daha az maliyetle daha çok çıktı alabilmek ve hepsi bir arada inkjet yazıcıya sahip olabilmek diyebiliriz. Burada inkjet olarak böyle bir sistemi tavsiye etmediğimizi söylemek isteriz ama yine de bu inkjet yazıcıları alan kullanıcılar için kurulum, kullanım ve neye dikkat etmeleri konusunda biraz bilgi vermek istedik.

Anlatacağım kurulum genel olarak Canon E414 E404 E484 E464 E474 modelleri içindir. Diğer modellerde benzer kurulumlar yapılsa da birebir aynı değildir.

inkjet Bitmeyen Kartuş Yazıcının İlk Kurulumu:

Almış olduğunuz yazıcı şeffaf depolu ise önce şeffaf depoların üzerindeki tıpaları tutan büyük bandı sökünüz. Lüks depolarda böyle bir band yoktur. Depoların yanında kırmızı çift taraflı bir bant mevcuttur. Bu kırmızı şeridi sökerek yazıcı ile aynı seviyede dolum tankını yazıcıya yapıştırınız. Depoların altı boş kalmamalıdır. Mutlaka masa yüzeyine temas etmelidir. Depoların üzerindeki kapağı kaldırarak ufak tıpaları bir peçete yardımı ile çıkarınız ve bunları bu şekilde açık konumda tutunuz. Bu yazıcının mürekkebi çekmesi adına önem taşımaktadır. Aksi taktirde mürekkebi çekemez ve yazdırma esnasında sorun yaşarsınız. Üzerinde bir de büyük tıpa vardır. Bu kapalı konumda kalması ve sadece dolum esnasında açılarak dolum yapılır ve tekrar kapatılır.

Yazıcının ön kapağını açarak kafa hizalama ve kartuş değiştirme konumuna geldiğinde kartuşların altında bulunan bandı sökerek yerlerine yerleştirilir. Yazıcının ön tarafında bulunan kağıt haznesine kağıt yerleştiriniz ve iki tarafta bulunan kağıt ayarlama mandalları ile sabitleyiniz. Ardından yazıcıyı bilgisayara kurulumunu yapın. Bunu yaparken birlikte gelen CD’sni kullanabilirsiniz veya internetten en son yazıcı sürücüsünü indirebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Denetim Masası -> Yazıcılar -> Yazıcı Özellikleri -> Bakım Menüsü – > Yoğun temizleme işlemini bir defa yapınız. Bakım menüsü işletim sisteminden dolayı farklı sekmeler altında olabilir. Ardından yazıcıdan sınama sayfası alınız yada renkli bir çıktı alabilirsiniz. Renklerde tuhaflık yada eksiklik farsa bakım işlemini birkaç defa daha tekrarlayınız.

Bitmeyen Kartuşun Avantajları:

– Yazıcıların ekonomik oluşu
– Sarf malzeme ucuz oluşu
– Bir dolum ile 2000 sayfa ve üstü çıktı alınabilmesi

 

Bitmeyen Kartuşun Dezavantajları:

– Yazıcıya direk olarak müdahale edilip yazıcı kafası ve kasasında değişiklik yapıldığı için üretici tarafından garanti dışı sayılır.
– Kafa’ya direk müdahale olduğundan kafa problemleri sıklıkla yaşanabilir.
– Kartuş ile sorunlar görülmektedir.
– Mürekkep hortumlarında hava oluşması veya kuruması gibi sorunlar yaşanmaktadır.
– Taşıma anında dikkat edilmez ise mürekkep kirliliği oluşturmaktadr.
 

İşletmeniz için veya evinizde kullanmak istediğiniz yazıcı nasıl olmalı, fiyatları ve baskı kapasiteleri konusunda yardım ve destek almak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır