Makaleler » Ürünler Hakkında » İnkjet Mürekkeplerinin Kaitesi Nasıldır ?

inkjet mürekkepleri üzerinde resimdeki gibi inkjet logosu buunmaktadır. Harici inkjet adı altında satılan mürekkeplerin bizimle herhangi alakası yoktur. Yazıcılara verecek zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz.

inkjet mürekkepler kesinlikle kuruma yapmaz.

inkjet mürekkepler kesinlikle güneş ışınlarına dayanıklıdır. 

inkjet mürekkepler orjinal kalitesinde baskı vermektedir.

inkjet mürekkepler orjinal mürekkeplere göre daha hesaplıdır.

inkjet mürekkepler Yüksek renk şiddeti ve yoğunluğu 
inkjet mürekkepler Mükemmel mürekkep/su dengesi 
inkjet mürekkepler Baskıya çabuk geçebilme özelliği 
inkjet mürekkepler Yüksek hızlarda dahi mükemmel mürekkep transferi 
inkjet mürekkepler Çok iyi sürtünme direnci ( kağıt yüzeyine ve mürekkep miktarına bağlıdır)
inkjet mürekkepler Yüksek parlaklık
inkjet mürekkepler ECC kurallarına göre zararlı sınıfına girmez, güvenilirdir
inkjet mürekkepler Rahatsız edici olmayan, az kokuludur

Fotoğraf Baskılarınız için Mutlaka Photo Serisi Mürekkepleri tercih etmelisiniz. !

 

Türkiyede satışta bulunan bir çok muadil mürekkep (Orjinal Olmayan Mürekkep) 5-6 gün kullanılmadan bekleyen yazıcının kartuşunda veya baskı kafasında katı tortu oluşturma eğilimindedir.

Yazıcıların kartuş veya kafa tıkanmasının ana sebebini oluşturan bu tortu birkaç dolum sonrasında geri dönüşü olmayan kalite problemlerine yol açabilmektedir. Bu tortu çoğu zaman açılan mürekkep şişesinin kapağında da kendini göstermektedir. 1ml olarak dökülüp kurumaya bırakılan bir mürekkep eğer yazıcıya zararlı ise 1-7 gün içerisinde tanecikleşmeye ya da tabakalaşmaya başlar. Ayrıca kuruma evresinde hem etrafa yayılır hem de kütle kaybeder. Çünkü bu tür mürekkeplerin formülasyonu buharlaşmaya dirençli değildir. inkjet marka mürekkepler ise 2 ayı bulan bekleme sürelerinde dahi kesinlikle katılaşmaz.    
    

» Renkleri düzgün veren bir mürekkep için bu değerleri koruyabilmek de önemlidir. Genellikle solmaya karşı direnci en zayıf olan mavi(cyan) renk fotoğrafın dayanım süresi konusunda belirleyici etki oluşturur. Cyan rengin güç kaybetmesiyle birlikte fotoğraflar kızıllaşmaya başlar. inkjet photo serisi mürekkepler bu konuda pazardaki birçok mürekkepten üstün olsa da en yüksek dayanım için inkjet üniversal ya da inkjet drubrite serisi mürekkepleri kullanabilirsiniz.        
» Yazıcı mürekkebi üretimindeki en büyük zorluklardan biri gri renk tonlarının doğruluğunu yakalayabilmektir. Bu konuda OEM üreticiler dahi bazen olması gereken tonları yakalayamaz. 3 temel rengin (C/M/Y) belli oranlarda karışmasıyla oluşan gri renkteki sapma farklı fotoğrafların farklı alanlarında daha net ortaya çıkabilir.        
» Zamana karşı dayanım ve renk tonlarının doğruluğu söz konusu olduğunda kullanılan fotoğraf kağıdının kalitesi de büyük etkendir. Kalitesiz fotoğraf kağıtlarındaki baskılarda OEM mürekkep kullanılsa dahi solma ya da renk sapması olabilir. Bu konuda kıyaslama ve test yapmak için bizden inkjet fotoğraf kağıdı numunesi talep edebilirsiniz.

Eğer evde kendi fotoğraflarınızı mürekkep püskürtmeli yazıcınızla bastırırken istediğiniz sonuçları alamıyorsanız belki de çok kolayca düzeltilebilecek basit hatalar yapıyor olabilirsiniz. Günümüzün inkjet mürekkep püskürtmeli yazıcılarının neredeyse tümü stüdyo kalitesinde çıktı verebiliyorken bu imkândan faydalanmak için bazı detaylara da dikkat etmek yararınıza olacaktır. Aşağıda iyi bir fotoğraf çıktısı için gerekli olan kriterleri tek tek sıraladık. Göz gezdirmenizi öneriyoruz.

 

1) Monitörünüzü Kalibre Edin

Ekranda gördüğünüz fotoğrafı en doğru şekilde alabilmek için monitörünüzün "Parlaklık", "Kontrast" ve "Renk Doygunluğu" ayarlarını en doğru şekilde yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için:

» Monitörünüzün sürücüsünü yükleyerek üreticinin kendi renk profilinin (ICC) tanımlanmasını sağlayın. (İşletim sistemi ayarlarında monitörlerin, yazıcıların ve diğer görüntü yakalama aygıtlarının renk profil ayarları bulunabilir.)

» Windows İşletim Sistemi üzerindeki görüntü ve renk ayarlarını yapın.

» Monitörünüzün üzerindeki ayar tuşlarıyla renk profillerini ve gama ayarlarını yaparak indirdiğiniz fotoğraftaki gri arkaplan rengini en doğru şekilde almaya çalışın. Test fotoğrafındaki gri renk kırmızıya, maviye ya da yeşile doğru sapmamalıdır. Tam ve doğal bir gri olarak görünmelidir. Gri tüm renklerin (RGB) aynı oranda karışmasından oluştuğu için Gri'de sapma olmadığı sürece kesinlikle en doğru görüntüyü alabilirsiniz. Eğer gri çok koyu ise test fotoğrafındaki 18-19-20 numaralı bölgeleri ayırt edemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda monitörünüzün ışığını arttırarak 18-19-20 nolu bölgeleri ayırt etmeye çalışın. Eğer 0-1-2 nolu bölgeler ayırt edilemiyorsa bu da ışığın fazla olduğu anlamına gelir. Bu durumda ise ışığı kısmalısınız.

* Not: Bu ayar çıktı kalitesini etkilemez, sadece ekran ve çıktı arasındaki uyumu arttırır.

 

2) Yazıcı Ayarlarını Kontrol Edin

» İşletim sisteminizin ayarlarında yazıcınızı bularak tavsiye edilen renk profil dosyasının seçili olduğundan emin olun. (Doğru sürücüyü yüklediğinizde genelde doğru renkli profili de yüklenmiş olur.)

 

3) İyi Bir Fotoğraf Kağıdı Seçin

» Eğer diğer özelliklerini bir kenara bırakıp sadece renk yanıtını dikkate alırsak; "Gri rengi en doğru veren kağıt en iyi kağıttır." denilebilir. Fotoğraf kağıtlarının yüzey kaplama maddesi çoğu zaman baskılardaki renklerin bir miktar kırmızı, sarı ya da yeşile sapmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün olan en az sapmaya sebep olan fotoğraf kağıtlarını seçmek en idealidir. Eğer fazlaca sapmaya sebep olan fotoğraf kağıtları kullanırsanız aşağıdaki maddede belirtilen baskı ayarlarını yaparak bu durumun bir miktar üstesinden gelebilirsiniz.

» Birçok ad ve tanımlama duysanız da inkjet fotoğraf kağıtları temelde iki çeşittir; Resin Coated (RC) ve Cast Coated (CC). Diğer çeşitler Türkiye pazarında neredeyse yoktur. RC kağıtlar profesyonel baskılar için, CC kağıtlar ise gündelik baskılar içindir. En iyi fotoğraf çıktısını hedefliyorsanız RC yapıda bir fotoğraf kağıdı kullanmalısınız.

 

4) İyi Bir inkjet Mürekkep Kullanın

» Sadece renk kalitesi söz konusu olduğunda; bazen yazıcı üreticileri bile hata yapabilmekteler. Renk tonu baskınlıklarını genel kabullere uygun şekilde ayarlamak, Avrupa(Sıcak-Sarı) ve Asya(Soğuk-Mavi) için hafifçe farklılaştırmak en önemli kriterlerdir. Bu durum muadil mürekkep üreticilerini de çok zorlayan bir işyüküdür. Bu yüzden kullandığınız inkjet mürekkebin fazlaca renk sapmasına sebep olmaması gerekir. Az bir sapma varsa kontrol edilebilir.

 

5) Baskı Ayarlarını Doğru Yapın

» Diyelim; kırmızıya sapan bir inkjet fotoğraf kağıdı ve sarıya sapan bir inkjet mürekkep kullanıyorsunuz.   Buradaki değişimlere göre işletim sisteminizde yazıcınızın ikonu üzerinde sağ tıklayarak "Yazdırma Tercihleri"ne girin ve Renk Düzeltme / Renk Yönetimi üzerinden gerekli değişimleri yapın. Örneğin mavi rengi kısmanız ya da belki sarıyı arttırmanız gerekebilir. Kısacası; uyumsuz mürekkep ve fotoğraf kağıdıyla karşılaşsanız bile yazıcınıza özel renk ayarı yaparak bu durumun üstesinden büyük oranda gelebilirsiniz. Her marka ve model yazıcının kendi menülerinde farklı şekillerde de olsa aynı amaca yönelik ayarlamalar yapılabilmektedir. Unutmayın; yukarıdaki linkte yer alan test fotoğrafını doğru aldığınız sürece tüm fotoğraflarınız doğru şekilde yazdırılacaktır. Fakat "Doğru = Güzel" demek değildir.

» Photo Enhance gibi otomatik düzeltme ayarlarını kapatmanızı(seçmemenizi) tavsiye ederiz. Bu tür otomatik düzeltmeler bazen işe yarasa da çoğu zaman ekranda görünenden farklı bir çıktı alınmasına sebep olabilir. Örneğin; mor ve lila benzeri renkler kahverengimsileşebilir.

 

Bazı Yanılgılar

» Yazıcınızdaki renk düzenini doğru şekilde ayarladığınız halde bazı fotoğraflarınız (özellikle cep telefonuyla çekilenler) gözünüze hoş görünmüyorsa bu yazıcıdan kaynaklı bir problem değildir. Bu durum sizin beklentileriniz ve beğeni kriterlerinizle ilgilidir. Yazıcılar iyi kalibre edilmiş bir ekranda görüneni yazdırmalıdırlar, yani doğru olanı... Doğru görüntü ideal olandır. Eğer beğendiğiniz çıktıya ulaşmak isterseniz PhotoShop benzeri yazılımlarla fotoğraflarınızın renklerini düzeltebilirsiniz.

» 6 renkli bir mürekkep ailesinin ilk 4 rengini alıp 4 renkli yazıcıda kullanmak sizi doğru renklerden uzaklaştırır. 6 renk kendi içinde bir takımdır ve 4 rengi dışarı çıkardığınızda bu 4 renk kendine yetemez. Örneğin; 4 renkli Epson yazıcılarda Claria mürekkep kullanmaktansa DURABrite mürekkep kullanmak daha doğru sonuçlar verir. Çünkü DURABrite 4 renkli bir mürekkep ailesidir. Fakat buna rağmen Claria mürekkebin daha parlak bir renk tabakası oluşturmasından ve de birçok kullanıcının Claria mürekkebin 4 renkli yazıcılardaki renk saptırmasını önemsememesinden ötürü bizler de (istemesek bile) sanal mağazamızda 4 renkli Epson kartuş dolum setlerini Claria mürekkepli olarak sunmaktayız. Gerçekte Claria mürekkep 6 renkli yazıcılarda çok iyidir ve en iyi sonucu verir.

 

Tavsiyeler

» Eğer kırmızı tonları (Örneğin; Türk Bayrağı'nı yazdırırken) vişne tonunda alıyorsanız yazıcı ayarlarından Magenta rengi biraz kısıp Yellow rengi daha fazla açmalısınız.

» Fotoğraflarınızı vitrin ve duvar gibi alanlarda sergileyecekseniz fotoğraf çerçevesi kullanmanız ya da PVC kaplama yapmanız ömrünü uzatacaktır. Bazı orijinal mürekkepler de dahil olmak üzere Drubrite içerikli mürekkepler hava temasına karşı duyarlıdır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır