Makaleler » Genel » inkjet Yazıcı Nedir ? Hangi Alanlarda Kullanılır.

inkjet yazıcı Nedir. ?

inkjet kelime olarak mürekkep püskürtmeli anlamına gelmektedir. inkjet yazıcılar  mürekkep püskürtmeli yazıcılar demektir. Baskı kafası veya Kartuşlar yardımı ile kağıtlara baskı yapmaktadır. Mürekkeplerin ince nozüllerden geçerek püskürtme yöntemi ile dökmektedir. Yazıcıların ve teknolojinin gelişmesi ile mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcılar artık bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde en çok tüketim alanında da Fotoğrafçılar kullanmaktadır.inkjet teknolojisini artık bütün düğün salonlarında 5 tl -10 tl ye satılan fotoğraflar inkjet teknolojisi ile basılmaktadır.

Peki neden büyük cihazları bırakıp inkjet teknolojisine geçti fotoğrafçılar ?

Fujifilm Kodak Agfa Konica gibi büyük makineler 100 bin euro ya satılmakta fakat inkjet yazıcılar 500 tl - 10 bin tl arasında yer almaktadır.Baskı maaliyeti 10x15 te fuji kartı 0.5 tl ye mal olurken inkjet te  0.1 tl ye mal olmaktadır. Rahatlıkla bütün her yere taşınması kolaydır. Sarf malzemeleri fuji vb makinelerin 1000$ dan başlarken inkjet yazıcıların 50  tl den başlamaktadır. Renk ve uyumluluk bakımından da daha kaliteli baskılar yapmaktadır inkjet, Her yönü ile uygun fiyata mal olan inkjet yazıcılar bir çok fotoğrafçı nın seçeneği durumuna geçerken büyük makineleri artık herkes satmaya karar vermiştir. 

Davetiyeciler ve matbaacılar

Davetiyeciler çok büyük baskı makineleri ile büyük uğraşlar ile 100 adet davetiye basarken artık bir yazıcı ile seri şekilde daha uygun fiyata kalıp ücreti ödemeden davetiye baskısı yapabilmektedir. Numaratör olarakda kullanılan yazıcılar oldukça kullanım alanı geniştir. bunun yerine 3 5 tane kuşe kağıda baskı yapması gereken kişilerde kuşe kağıda baskı yapabilen inkjet yazıcıları kullanmaktadır.

Expertizler

Expertizlerinde bulunduğu ortamda fotoğraf basmları ile günlük iş yükü düşmüştür her defasında fotoğrafçıdan kaza fotoğrafları çıkaran experler inkjet teknolojisi ile tanıştıktan sonra 1 eleman eksiğe düşürmüş oldular. :)

bunların yanında öğretmenler, öğrenciler, fotokopiciler, tez ödev yapan yerler, sigortacılar vb bütün iş yerleri artık inkjet teknolojisi ile daha uygun fiyata baskı maaliyetlerini düşürerek ve insan yükünü hafifleterek çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır